Masz pytania? Zadzwoń do nas: +48 514 164 574 lub napisz na: biuro@motochemica.pl
Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Domowe sposoby na diesla - mixol do ropy

Domowe sposoby na diesla - mixol do ropy - Galeria 3

Olej do paliwa diesel powinien podwyższyć smarność, ale badania wskazują, że mixol s do diesla ją pogarsza

Olej do paliwa diesel powinien podwyższyć smarność, ale badania wskazują, że mixol s do diesla ją pogarsza
  

Mixol do diesla? Niekoniecznie. Bardzo niekoniecznie!

Wśród użytkowników pojazdów wciąż pokutuje wiele domowych metod utrzymywania układu wtryskowego diesla w należytym stanie technicznym.
Spośród wielu "mądrości ludowych", szczególnie popularne są dwa mity. Pierwszy - to opowieści o dobroczynnym wpływie dolewania oleju 2T typu Mixol do ropy w celu smarowania układu wtryskowego. Drugi mit: rzekomo benzyna do diesla w ilości kilku litrów przy każdym tankowaniu zapewnia bezproblemowe odpalanie zimą  (Celem tego ma być usunięcie wilgoci z układu paliwowego)

Oba mity opierają się tymczasem na fałszywym założeniu, że do skomplikowanego układu wtryskowego nowoczesnego diesla, można stosować substancje wręcz przypadkowe. Dolewanie oleju do ropy ma zapewniać odpowiednie smarowanie, a dowodem na to ma być cichsza praca układu wtryskowego. Dobrze ten temat podsumował właściciel jednej z renomowanych krajowych hamowni:

"-...Mixol do diesla Common Rail raczej bym odpuścił, zmienia lepkość paliwa, a system pracuje w oparciu o ciśnienie i czasy wtrysku... Za to dodatek smarujący do paliw bezsiarkowych jej nie zmienia "

Dolewanie oleju do diesla – skąd w ogóle taki pomysł?

Do końca lat 90-ych ubiegłego wieku rolę środka smarnego w oleju napędowym pełniła siarka. Radykalne obniżenie jej zawartości, które dokonało się do roku 2006, zbiegło się w czasie z „chorobami dziecięcymi” układów wtryskowych Common Rail, które na początku wieku przebojem zdobyły rynek motoryzacyjny. Jednak „mądrość ludowa” o zacieranie się układów wtryskowych oskarżyła „zbyt suche” paliwo. Remedium na to miało być właśnie dolewanie oleju do ropy.

Niestety - sławetne fordowskie 1,8 Tdci w Mondeo miały jednak…. wadę materiałową. Pięknie prezentujące się błyszczące opiłki, w paliwie, zlewanym z filtra paliwa, pochodziły z…. krzywek pompy wysokiego ciśnienia, które nie zostały odpowiednio utwardzone.

Dolewanie oleju do diesla ma zwiększyć smarność. Ale olej mixol do diesla to też ryzykoPoza tym – siarka jako substancja smarująca, została zastąpiona innymi dodatkami, podnoszącymi smarność. Rolę takiego dodatku „smarnościowego” w paliwie pełnią zazwyczaj estry– czyli tzw. dodatek „biodiesla”. TAK – tego demonizowanego biodiesla. W przeciwieństwie do siarki – nie wywołują one korozji, są bezpopiołowe, bezfosforowe, nie tworzą toksycznych produktów spalania i…. są bezpieczne dla katalizatorów i filtrów cząstek stałych. Olej do paliwa diesel nie daje takiej gwarancji.

Miksol do diesla to substancja oleista w paliwie silnika wysokoprężnego common rail.

Oznacza zakłócenie prawidłowej dawki paliwa, a co za tym idzie - całego procesu spalania, opartego przede wszystkim na precyzyjnym doborze składników. Dodatkowo - w przeciwieństwie do oleju napędowego - spalanie oleju jako paliwa niesie ze sobą konsekwencje w postaci nagaru i osadów smolistych, które długoterminowo zakłócają pracę wtryskiwaczy i niekorzystnie wpływają na prawidłowe i precyzyjne rozpylanie dawki paliwa. To z kolei wymusza na elektronice wprowadzanie korekcji wtrysków, a stąd prosta droga do.... problemów.

Mixol do diesla – tego się nie da obronić:

 • Dolewanie oleju do diesla obniża liczbę cetanową oleju napędowego. Przeprowadzone testy wskazują, że olej do paliwa diesel w proporcji 1:50, obniżył liczbę cetanową z 57,8 do…. 31,3 cetanów. Czyli do poziomu… nafty świetlnej do lamp. Przy mieszance 1:150% spadek jest już niższy – ok. 3 cetanów.
 • Czy mixol do ropy zwiększa jej smarność? Niekoniecznie – niemieccy forumowicze zlecili zbadanie parametru smarności HFRR dwóch mieszanek oleju napędowego z olejem do dwusuwów. Wartość smarna czystego paliwa wynosiła 238 µm. Jedna mieszanka z olejem 2T miała smarność wyższą – 256 µm, a druga…. zaledwie 178 µm. 
 • Dolewanie MIksol do diesla niesie ze sobą ryzyko ich niepełnego zmieszania. Wystarczy przeprowadzić szybki test, by przekonać się, że olej 2T niechętnie i niecałkowicie "rozpływa się" w oleju napędowym. Doskonale miesza się w benzynie, ale nie trzeba chyba tłumaczyć, czym się różnią od siebie oba te paliwa? Jakie mogą być konsekwencje niepełnego zmieszania się obu substancji? Na przykład - chwilowa praca układu Common Rail na mieszance o bardzo niskiej liczbie cetanowej (patrz: zdjęcie). Prosta droga do fizycznego uszkodzenia pompy lub wtryskiwaczy.

Co zamiast mixolu do ropy

Wszystkie dodatki do diesla JETCHEM zapewniają smarowanie elementów ukadu wtryskowego i spełniają najsurowsze normy dotyczące właściwości smarujących oleju napędowego. Dodatkowo, unikalne właściwości tych preparatów wydłużają okres bezawaryjnej pracy silnika. Chronią silnik poprzez oczyszczenie układu z zalegających zanieczyszczeń, usunięcie z niego wilgoci oraz zapobieganie powstawaniu nowych osadów.Chemia do motoryzacji JETCHEM jest stosowana w wielu w profesjonalnych serwisach, Autoryzowanych Stacjach obsługi i w przemyśle.

Domowe sposoby na diesla - mixol do ropy - Galeria 4

Dolewanie oleju do ropy to popularny wśrod kierowców mit

Dolewanie oleju do ropy to popularny wśrod kierowców mit
  
 

Komentarze

Komentarz
 • Zbigniew Jerczynski Czestochowa2020-12-10 09:58

  Dolewanie oleju 2T do diesla obniza halas o ok. 4dB. Samozaplon jest najbardziej halasliwym i niszczacym silnik zjawiskiem , jezeli obniza hals to znaczy, ze zuzycie silnika jest wyraznie nizsze . Nie dolewac Miksolu bo ma duzo popiolu, a w oleju napedowym rozpuszcza sie lepiej niz w benzynie.

 • Piotr Szwedowski2020-09-16 18:23

  Posiadacz Mondeo mk3 2.0 Tdci, 514 tys przebiegu pozdrawia autora postu, od 4 lat dolewam po 500ml Mix oil'a co ok. 5 tankowanie, pompa ani wtryski nigdy nie ruszana :)

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
Facebook