Masz pytania? Zadzwoń do nas: +48 514 164 574 lub napisz na: biuro@motochemica.pl
Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Kilka faktów o myciu ultradźwiękowym

Coraz większą popularność w przemyśle zdobywają metody mycia ultradźwiękowego. Myjki ultradźwiękowe mają szerokie zastosowanie m.in. w szpitalach, aptekach, szkołach, badaniach naukowych, przemyśle chemicznym i wydobywczym, metalurgii, maszynach, transporcie, obronie narodowej, itd. Jednak, aby  dla warsztatu inwestycja w tą technologię miała racjonalne podstawy, należy poznać kilka podstawowych faktów.

Obecnie myjka ultradźwiękowa jest idealnym urządzeniem stosowanym w celu dokładnego umycia m.in.: przyrządów, elementów elektrycznych, przewodów, kości, silikonowych półprzewodników, elementów magnetycznych, części elektryzujących, soczewek, głowic częstotliwości, rdzeni filtracyjnych, sprzączek, form lateksowych, narzędzi chirurgicznych, szklanych wyrobów, biżuterii, elementów zegarów, metali, łożysk, dyszy, pomp olejowych oraz części urządzeń produkcyjnych, skomplikowanych kształtem elementów, jak np.głębokich otworów, wklęsłych i wypukłych powierzchni.

Ultradźwięki przechodzą przez metale i szkło. Detale, mające skomplikowane kształty, trudno dostępne miejsca, wąskie szczeliny i otwory o małych średnicach można dokładnie oczyścić tylko przy zastosowaniu ultradźwięków. Jest to więc najskuteczniejsza technologia oczyszczania. Rosnące wymagania odnośnie czystości powierzchni w przemyśle i medycynie powodują zmianę technologii czyszczenia i powszechne wykorzystywanie urządzeń ultradźwiękowych.

ZASADA DZIAŁANIA
Generator elektroniczny wytwarza drgania elektryczne, które w przetworniku piezoelektrycznym zamieniane są na ultradźwięki – niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale dźwiękowe o częstotliwości 16 kHz (podczas pracy myjki ultradźwiękowej słyszalne są różne dźwięki harmoniczne).

Zobacz więcej:
SKLEP z myjkami ultradźwiękowymi - skorzystaj z rabatu!

Ultradźwięki powodują w cieczy kilka zjawisk: wiatr akustyczny, ciśnienie promieniowania oraz kawitację. KAWITACJA to proces powstawania w cieczy bardzo małych i drobnych pęcherzyków próżniowych, ich pulsowaniu i implozji, co wytwarza miejscowe CIŚNIENIE PROMIENIOWANIA o sile nawet kilku tys. atmosfer. W 1 cm3 w czasie 1 sekundy powstają miliony fal uderzeniowych, które odrywają od powierzchni czyszczonego przedmiotu przywarte do niej cząsteczki zanieczyszczeń. WIATR AKUSTYCZNY powoduje mieszanie cieczy.

TAJEMNICA SKUTECZNOŚCI
Jak to zazwyczaj bywa, sukces jest połączeniem wielu czynników... POWRÓT do poprzedniej strony
Pierwszym - podstawowym - jest jakość urządzeń. Na rynku mamy istne zatrzęsienie hobbystycznych myjek o rzekomo dużej mocy za kilkaset zł, a opinie o myjce ultradźwiękowej sprowadzają się czasem do zasady: "Była tania, więc dobra. Ale dlaczego mycie jest nieskuteczne?...."  Stosowanie najtańszych, chińskich konstrukcji o prymitywnej konstrukcji  i generatorach ultradźwięków nie osiągających często nawet połowy deklarowanej mocy rodzi wiele rozczarowań i niesłusznych opinii o nieskuteczności metod ultradźwiękowych

Zobacz więcej:
DUC 25 - myjka ultradźwiękowa do wtryskiwaczy diesla o pojemności 4,0 l.

Kolejną pułapką, w którą wpada wiele serwisów, jest jakość materiałów eksploatacyjnych.   tek Same ultradźwięki – choć są bardzo przenikliwe i posiadają dużą energię – nie myją w czystej wodzie. Nawet najskuteczniejsza myjka nie zadziała bez profesjonalnego płynu. Odpowiedni roztwór wodny środka myjącego zmiękczy powierzchnię i spowoduje, że ultradźwięki usuną brud, nie niszcząc powierzchni.

Coraz powszechniejsze stosowanie mycia w ultradźwiękach spowodowało pojawienie się na rynku różnych płynów, często opartych na kwasach, wodorowęglanach lub roztworach mineralnych. Takie płyny w motoryzacji powodują uszkodzenie powierzchni czyszczonych elementów, co ma katastrofalne skutki dla żywotności wyczyszczonych nimi części.. Dlatego należy używać płynów dedykowanych do zastosowań motoryzacyjnych.

Zobacz więcej:
ULTRASONIC FLUSH - specjalistyczny koncentrat do zastosowań motoryzacyjnych

Bez półśrodków
Dobór roztworu myjącego jest uzależniony od rodzaju zanieczyszczenia i materiału, z którego wykonany jest przedmiot. Bardzo silne stężenie w słabej myjce nie rozwiąże problemu - co najwyżej zaskutkuje koniecznością gruntownego płukania umytych części oraz horrendalnym zużyciem materiałów eksploatacyjnych. I odwrotnie - profesjonalna myjka, stosowana razem z najtańszym płynem, nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Szukasz pomocy w odpowiednim doborze urządzeń i materiałów? Skontaktuj się z nami!

 

Komentarze

Komentarz
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Facebook